Hráčů online: 2 denně: 36

Přidáno: před 3 lety Od: Abaku.cz

Nálepky: Deskové, Webovky, Klasika, Ligové, Pro více hráčů

Popis


Nejlepší číselná hra ve Vesmíru pro 1 až 4 pozemšt’any. Necht’ vás provází Los.

Pravidla hry (psáno jazykem 19. století)

Pravidla hry
Velká pravidla Abaku pro deskovou verzi hry

Nově přiložené kameny jsou zobrazeny červeně.

1. Tah 2. Tah 3. Tah
mocnina 2 = 4 12:4 = 3 6-4 = 2,
odmocnina 4 = 2
6 bodů 10 bodů 18 bodů
4. Tah 5. Tah 6. Tah
mocnina 7 = 49, 6x4 = 24,
mocnina 2 = 4
10:5 = 2,
2+5 = 7
8-3 = 5, 2x4 = 8, 6+42 = 48,
odmocnina 9 = 3
42 bodů 22 bodů 66 bodů

Hra je nastavitelná libovolně. Všechny eventuality nastavení poznáte přímo v prostředí hry samotné. Můžete si hrát sami či proti robotovi nebo s člověkem. Přejeme vám za všechny zkušené abakáře: dobrý los. Pokud překonáte první těžké období stálých proher, čeká vás ještě horší období, ve kterém nebudete pomoci pochopit, proč prohráváte ještě i ted’ - to je druhé těžké období proher. Pravidla hry nezahrnují název třetí období.

 1. Zahajující člověk složí dva nebo více svých svých kamenů (číselný žeton) do příkladu početní operace (například: 112 / 1+1=2). Kameny umístí na hrací plochu ve vodorovné (horedolu) či svislé (zlevadoprava) linii tak, aby jeden z kamenů ležel na středovém poli. Šikmo položená početní operace se neuznává.
 2. Po ukončení tahu člověka se připíší body a doplní kameny ze sáčku.
 3. Člověk, který je na tahu, má tři možnosti: umístit kameny na hrací plán; kameny vyměnit; vynechat tah. Hráč má v jednom tahu právo jen na jednu z těchto možností.
 4. Člověk musí své kameny přiložit ke kamenům položeným v minulosti tak, aby alespoň jeden z nových a jeden ze starých utvořil nový příklad.
 5. Všechny nové kameny umístěné v tahu musí být vyjádřením jediného příkladu.
 6. Příklady se čtou pouze shora-dolů nebo zleva-doprava.
 7. Kameny v umístěné na herní plochu vyjadřují příklad, ale v dalším novém tahu jsou jen shluk kamenů, které lze dále kombinovat a zahrnovat do dalších nových příkladů. Příklady musí být čitelné shora-dolů nebo zleva-doprava.
 8. Příklady početních operací vznikají:
  • Přidáním jednoho až pěti kamenů ke kamenům na ploše. (Tah 2,3,4,5,6.)
  • Přiložením příkladu křížem ke kamenům na ploše. Nový příklad musí zahrnovat jeden či více kamenů již ležících na ploše nebo musí s jedním nebo více kameny již ležícími na ploše sousedit. (Tah 3,4,6.)
  • Přiložením příkladu paralelně ke kamenům na ploše. (Tah 5,6.)
 9. Nula: Kamenem nula nesmí začínat zápis žádného nového příkladu. Samostatně se nesmí přičítat, odečítat, násobit ani dělit. Nula nesmí být konečný výsledek příkladu.
  • Je-li nula součástí přikládaného příkladu, nemusí jejím případným sousedstvím s některými z již ležících kamenů vzniknout nový příklad. Z takového sousedství pak nevzniká ani bodový zisk. (Tah 5.)
  • Pokud samotnou nulu přiložíme mezi dva protilehlé kameny, musí tím vzniknout příklad, jejíž součástí je nula i nulou propojené protilehlé kameny(např. 20:5=4).
  • Ve všech ostatních případech kámen 0 podléhá pravidlům přikládání jako ostatní kameny.
  • A pak je tu ještě Joker

Poznámka: Pokud se položí kombinace 9-8=1, systém nezapočítá odmocninu 9, protože čísla už byla jednou použita. Je to to samé, jako u operace 2+2=4 systém neuzná mocninu 4. Princip je v tom, že početní operaci složenou ze stejných čísel hra započítá pouze jednu a to vždy tu s "jednodušší" matematickou operací (tj. plus nebo mínus má přednost před mocnina, odmocnina apod).

Ukončení hry

 1. V hracím sáčku není žádný kámen a jeden z hráčů použije svůj poslední kámen.
 2. Hráč třikrát za sebou odešle prázdný tah (za prázdný tah je považováno i překročení časového limitu na tah). Jsou-li ve hře ještě alespoň dva aktivní hráči, stává se hráč divákem a čeká na závěrečné vyhodnocení hry.

A. Pokud v sáčku ještě zbývají kameny a člověk odešle tři po sobě jdoucí prázdné tahy (za prázdný tah je považováno i překročení časového limitu na tah), prohrává kontumačně.
B. Pokud je sáček prázdný a člověk odešle tři po sobě jdoucí prázdné tahy, ukončí hru regulérně.

Bodování

Alternativní bodování zde: https://abaku.org/abaku-lab-pravidla-hry

 1. Číslice zobrazené na kamenech jsou zároveň vyjádřením jejich bodové hodnoty.
 2. Bodový zisk v daném tahu přinášejí všechny kameny a bonusy, z nichž se nové početní operace skládají. Kameny společné nově vzniklým početním operacím přinášejí zisk za každou početní operaci, v níž jsou obsaženy.
 3. Číselný bonus: Bonus se zelenými obrysy zdvojnásobí bodovou hodnotu na něj položeného kamene; bonus se zeleným plným obrysem bodovou hodnotu ztrojnásobí.
 4. Operační bonus: Bonus znásobuje bodovou hodnotu celé početní operace, je-li jeden z kamenů v ní použitých položen na bonusové pole. Bonus s modrými obrysy zdvojnásobuje a s modrým plným obrysem ztrojnásobuje početní operaci.
 5. Číselný a operační bonus platí pouze v tom tahu, kdy je použito bonusové pole.
 6. Hráči, jenž hru zavřel, přináleží bodový zisk. Bude mu přičtena bodová hodnota všech kamenů, které zbudou soupeřům po zavření hry. Těm naopak bude bodová hodnota kamenů, které jim zůstaly, odečtena z jejich konečného bodového zisku.
 7. Vítězem se stává hráč, který má po ukončení hry nejvyšší počet bodů.

Hru Abaku (Mathematicus) doporučuje meziplanetární Jednota českých matematiků a fyziků ČR (JČMF), Organizace za zvýšení reprodukčního čísla Abaku ( RAb21 ), Jednotka práv za LR (left na remízu), Spolek milovníků potrhlé komunikace - Kecálek, atd.

Aplikace Abaku Play je určena široké veřejnosti. Školní verze aplikace Abaku LAB (rozšířená a s vyloučením veřejnosti) je pro pedagogy, školy a žáky škol dostupná zde: https://abaku.org/abaku-lab

Více info o abaku na Abaku.cz

Těm co se líbí Abaku (Gamma verze), se líbí také

 • Slovní FotbalSlovní Fotbal - 17 Hráčů online

  Přidáno: před rokem

  Slovní fotbal s českým slovníkem.

 • PiškvorkyPiškvorky - 8 Hráčů online

  Přidáno: před 3 lety

  Kdo by neznal klasické piškvorky, geniálně jednoduchá a zábavná hra. Zahraj si se soupeřem a dokaž, že jsi lepší.

 • LoděLodě - 1 Hráčů online

  Přidáno: před 3 lety

  Hlídka hlásí: "Kapitáne, na dohled je nepřátelská flotila!" Kapitán velí: "Zaujmout bojovou formaci!" Bitva začíná!

Aby bylo prohlížení těchto stránek co nejpohodlnější, používáme jako většina webů cookies. Soubory cookie slouží k vyhodnocení vašeho brouzdání po našich stránkách a pomáhají nám je vylepšovat. Dále vám díky nim můžeme zde nebo na jiných webech i sociálních sítích ukazovat reklamní nabídku, která by vás mohla zajímat.
×
Vyberte měnu:
2.   E-MAIL

Váš e-mail, na který zašleme odkaz na hru ke stažení:

Pro jistotu, prosím, ještě jednou opište:

Předvyplnili jsme e-mail z Vašeho profilu. Pokud chcete odkaz na hru zaslat na jiný e-mail, změňte ho výše.

2.   PRO UŽIVATELE


2.   PLATEBNÍ METODA
×
Vyber dárek Jak na to? ×
1.   PRO KOHO


Uživatel nenalezen. Zkus zadat jeho/její e-mail.

E-mail toho, komu chcete dát dárek:

Pro jistotu, prosím, ještě jednou opište:

2.   DÁREK
3.   NAPIŠ VZKAZ

V následujícím kroku budeš moct vybrat konkrétní produkt.

:

od   

Vzkazuje ti:

 Kecálek
Nahrává se...